Der Reichstag
Der Reichstag, eller Rigsdagen, har en spændende og lang historie bag sig. Bygningen er oprindeligt opført i 1884-94 af Paul Wallot. Efter rigsdagsbranden og 2. Verdenskrig blev genopbygningen påbegyndt i 1957 og sluttede i 1970. Seneste ombygning blev foretaget af Norman Foster i 1999. I dag er rigsdagen igen hjemsted for det tyske parlament. Rigsdagen er specielt kendt for sin smukke kuppel, som det er en stor oplevelse at se.
For at besøge kuplen skal man melde sig på forhånd, og alle deltagere skal af sikkerhedmæssige årsager registreres med pasoplysninger. Samtidig vælger man et passende tidspunkt for besøget (hvis man ikke er meldt på forhånd, skal deltagerne registreres på stedet, og der er typisk lang kø for at opnå dette).
Rundvisning – forudbestilt
Der er mulighed for at “snyde” udenom køen ved at bestille et foredrag om parlamentets funktion med efterfølgende besøg i kuplen. Foredraget varer 45 min. og kræver en skriftlig ansøgning. Det anbefales at bestille i rigtig god tid, da besøgene er meget efterspurgt! Der er mulighed for at bestille guidede ture for grupper mellem 6-25 pers. (dansk, tysk eller engelsk er muligt). På de dage, hvor parlamentet har møder, er der mulighed for at overvære dette i Plenarsalen.
Der er også mulighed for at hoppe uden om køen ved at bestille bord til kaffe eller spisning på tagterrassen.
Bestilling:
Besøget/besøgene kan desværre ikke bestilles gennem AlfA Travel. Vi anbefaler at gruppen selv tager kontakt til besøgsstedet.
Har du spørgsmål, så kontakt en af vores erfarne rejserådgivere her.