
Heldagstur til Belfast
Tag på heldagstur til Belfast fra Dublin og oplev en anden del af det smukke Irland.
Vi tilbyder forskellige muligheder for heldagsture til Belfast. Det er muligt både at arrangere turen inklusiv program, eller I kan nøjes med at leje bus dertil, med eller uden guide, og klare den helt på egen hånd i byen, som emmer af historie og som gemmer på mange spændende oplevelser.
Indførsel af ETA
De britiske myndigheder har indført krav om, at alle rejsende til Storbritannien (uden visum) skal udfylde en Electronic Travel Authorisation (ETA).
Datoer for ikrafttræden:
– Ikke EU-borgere skal udfylde ETA ved afrejser fra og med d. 8. januar (der åbnes for ansøgning d. 27.11 2024)
– EU-borgere skal udfylde ETA ved afrejser fra og med d. 2. april 2025 (der åbnes for ansøgning d. 05.03 2025)
Priser ved bestilling hos AlfA Travel:
Busleje til Belfast fra Dublin:
Heldagsudflugt til Belfast (10 timer): kr. 8.300,-
Heldagsudflugt til Belfast (12 timer): kr. 9.500,-
Priserne for busudflugter er baseret på max. 29 deltagere
Spændende oplevelser i Belfast på egen hånd:
Black Taxi Cab, Belfast Mural Tour, Eileen Hickey – Irish Republican Museum, Parliament Buildings Stormont,
Ulster Museum, Belfast City Hall, Crumlin Road Gaol eller Titanic Exhibition & SS Nomadic
TIP!
I kan også tage på Fall Road Mural Walking Tour eller Shanklin Road & Fall Road Walking. Begge ture er beskrevet som særskilte programpunkter (læs nærmere under hvert punkt), og kan bookes gennem din rejsekonsulent.
Heldagstur til Belfast inkl. lokal guide i byen (ca. 2 timer):
Tag på en fastlagt heldagstur med guide. Programmet for turen er følgende:
kl. 08.00: Afgang fra Dublin
kl. 10.30: Titanic kvarteret
kl. 11.00: Politik rundtur
kl. 12.30: Til fri disposition
kl. 17.00: Afgang fra Belfast
kl. 19.00: Hjemkomst til Dublin
Kr. 525,- pr. person / min. 25 deltagere
Kr. 460,- pr. person / min. 30 deltagere
Har du spørgsmål, så kontakt en af vores erfarne rejserådgivere her.