Restaurant forslag – Berlin
Du får her en række forslag til restauranter, som vi kan anbefale, at I besøger, på firmaturen i Berlin.
Katz Orange – hjemmeside
Katz Orange er beliggende i en baggård i Prenzlauerberg/Mitte og er ikke et sted, man umiddelbart ser. Men når man først har sat foden indenfor, bliver man draget af den utrolig hyggelige stemning, rustikke charme, lækre indretning og delikate mad. Det er måske derfor her også altid er stuvende fuldt! Klart en anbefaling værd.
3-retters menu fra 470 kr. pr. person
Restaurant Pasternak – hjemmeside
I det tidligere Østberlin, i den charmerende bydel Prenzlauerberg, ligger restaurant Pasternak. Stedet er opkaldt efter Boris Pasternak, forfatteren til Doctor Zhivago og Nobelprismodtager i litteratur, og her er specialet russisk og jødisk mad samt restaurantens egen unikke hus-brygget øl. Restaurantens autentiske, russiske spisestue, har en skøn atmosfære, der leder tankerne hen til slutningen af det 19. århundrede, hvilket forstærkes yderligere af den levende natlige klavermusik. Desuden er her en dejlig udendørs terrasse med udsigt over “Dicker Hermann” vandtårn, som er med til at fuldende billedet.
3-retters menu fra 310 kr. pr. person
Restaurant Heising – hjemmeside
Restaurant Heising er drevet af Bernhard Heising, som er en ægte preusser i Berlin, og som i mere end 30 år, sammen med sin kone, har ydet en personlig betjening og serveret lækker mad fra det klassiske franske køkken. Her fremtrylles lækkerier fra friske produkter af høj kvalitet uden eksperimentelle risici. Er man til en svunden tid med tunge gardiner, beklædte gulve og vægge, varm og personlig atmosfære og fransk gastronomi, så bør man lægge vejen forbi Heising.
Menu/pris på forespørgsel
Grill Royal – hjemmeside
Skal man have en god bøf ud over det sædvanlige i Berlin, så kan det anbefales at lægge vejen forbi Grill Royal, som ligger på den pulserende mærkevare-shoppinggade, Friedsrichstrasse. Her serveres tilmed de berømte Kobe-bøffer.
Menu/pris på forespørgsel
Fleischerei Berlin – hjemmeside
Fleischerei, der ligger i et nedlagt slagteri på Schönhauser Alle, byder bl.a. på konfiteret andelår, kalvelever og solide Black Angus bøffer.
Menu/pris på forespørgsel
BEMÆRK!
Ovennævnte er blot forslag og steder, som vi kan anbefale. Hvis I har andre ønsker, så lad os vide det – vi forespørger gerne hos restauranten. Vi skal gøre opmærksom på, at der vil være et reservationsgebyr på 800 kr. pr. gruppe pr. restaurantbesøg.
Kontakt din rejsekonsulent for yderligere information og reservation.